Jak zachęcić dziecko do samodzielnego czytania?

Jak zachęcić dziecko do samodzielnego czytania?

 

Nauka miłości do czytania książek jest wyzwaniem dla rodziców i długim procesem, który możemy rozwijać u dziecka już od najmłodszych lat. Podczas czytania dziecku, możemy z nim nawiązać bliską relację emocjonalną i dać poczucie bezpieczeństwa. Warto się zaopatrzyć w książeczki już po narodzinach dziecka i czytać mu jak najczęściej. Czytanie jest złożoną umiejętnością, która wspomaga rozwój językowy dziecka, pomagając mu zrozumieć strukturę języka, słownictwo i gramatykę. Dzieci, które wcześnie słyszą różnorodne słowa i zdania, mają zazwyczaj lepsze umiejętności językowe w przyszłości. Regularne czytanie wspomaga rozwój dziecka poprzez aktywowanie różnych obszarów mózgu odpowiedzialnych za myślenie, wyobraźnię i pamięć. Dzięki czytaniu dziecko szybciej może nas zrozumieć, co może pomóc w płynniejszej komunikacji w przyszłości.

 

Skuteczne sposoby, by zachęcić dziecko do czytania książek:

 • Czytaj już od narodzin -  czytanie dziecku to doskonała okazja do spędzania czasu z dzieckiem i budowania silnej więzi emocjonalnej już od narodzin. Dziecko kojarzy czytanie z przyjemnością i bliskością rodzica. Nawet jeśli dziecko jeszcze nie rozumie treści książki, samo patrzenie na obrazy, słuchanie dźwięków sprzyja wszechstronnemu rozwojowi i kształci wyobraźnię. 

 • Sprzyjające otoczenie i łatwy dostęp do książek - zapewnij dziecku dostęp do różnych rodzajów książek, takich jak opowiadania, baśnie, komiksy, encyklopedie dla dzieci itp., pozwól mu wybierać, co go interesuje. Umieść półki z książkami na wysokości dostosowane do wzrostu dziecka, aby mogło samo po nie sięgać. Dobrym pomysłem jest także stworzenie specjalnego kącika do czytania w pokoju dziecka. Zorganizuj przytulne miejsce do czytania z wygodnym fotelem lub poduszkami. Wybieraj atrakcyjne wizualnie książki, zwłaszcza w młodszym wieku. Kolorowe ilustracje mogą przyciągnąć uwagę i rozbudzić ciekawość.

 • Wspólne czytanie - czytaj razem z dzieckiem, zwłaszcza w młodszym wieku. Stwórz codzienny rytuał i czytajcie bajki o stałej porze. Daj dziecku szansę na zadawanie pytań, komentowanie treści i dyskusję na temat przeczytanych fragmentów. Stwórz atmosferę czytania jako wspólnej rodzinnej aktywności, możecie razem omawiać książki i dzielić się swoimi spostrzeżeniami.

 • Organizuj czytelnicze wyzwania - zaproponuj starszemu dziecku czytelnicze wyzwania, takie jak przeczytanie określonej ilości treści w danym dniu lub odkrycie nowego autora. To może być zabawny sposób na utrzymanie zainteresowania czytaniem. Wyszukujcie i kupujcie razem ciekawe książeczki, dziecko będzie miało większą satysfakcję, gdy będzie samo dokonywało wyboru i uczestniczyło w zakupie. Możecie zorganizować też co jakiś czas "święto książki" podczas którego dziecko może wybrać nową książkę, a wy możecie razem spędzić czas na czytaniu.

 • Daj dziecku swobodę wyboru książek - podążaj za jego potrzebami czytelniczymi i pozwól mu wybierać według własnych zainteresowań, nawet jeśli są to czasem książki, które wydają się nam dziwaczne czy nietypowe. Dowiedz się, co fascynuje dziecko i znajdź książki związane z tymi zainteresowaniami. To może być sport, zwierzęta, podróże czy nauka.

 • Technologia i e-booki - wykorzystaj nowoczesne technologie, takie jak e-booki czy aplikacje do czytania książek dla dzieci. Dla niektórych dzieci elektroniczne formy czytania mogą być atrakcyjne.

 • Czytanie przed snem - wprowadź tradycję czytania przed snem. To spokojny czas, który pomaga dziecku zrelaksować się i zasnąć, jednocześnie rozwijając nawyk czytania.

 • Bądź wzorem do naśladowania - bądź przykładem dla dziecka, pokaż, że sam/a lubisz czytać, a czytanie jest cennym i przyjemnym zajęciem.Pamiętaj, aby dostosować te sugestie do indywidualnych zainteresowań i potrzeb dziecka. Ważne jest, aby czytanie było postrzegane jako coś przyjemnego i fascynującego, co może towarzyszyć im przez całe życie.

 • Książki jako prezenty - wręczaj książki jako prezenty z okazji różnych wydarzeń. To może być motywujące i sprawi, że czytanie stanie się czymś wartościowym.

 • Po przeczytaniu książki, porozmawiajcie o niej - zadawaj pytania, wspólnie analizujcie treść i zachęcajcie do dzielenia się własnymi przemyśleniami. Pamiętaj, aby cieszyć się chwilami czytania i zawsze wspierać dziecko w jego czytelniczych eksploracjach. Wprowadzając czytanie jako przyjemną część życia, możesz pomóc dziecku pokochać książki na zawsze.

   

Pomysły na zabawy związane z książką:

 

 • Wybierzcie książkę która insiruje Was pod względem stroju lub ulubioną scenę i zorganizujcie małe przedstawienie.  Przebierajcie się i wcielajcie się w różne postaci i odgrywajcie sceny z fragmentów tekstu. 

 • Stwórzcie klub czytelniczy z rodziną. Wybierajcie razem książki do przeczytania, a następnie je omawiajcie.

 • Po przeczytaniu książki stwórz quiz, aby sprawdzić, jak dobrze zrozumiano treść. Możesz zadawać pytania dotyczące fabuły, postaci, miejsc akcji itp.

 • Dajcie się zainspirować książce i narysujcie razem ilustracje do ulubionych scen. 

 • Korzystajcie z książek kucharskich i przepisów, spróbujcie przygotować razem danie zgodne z opisem. To świetny sposób, aby połączyć czytanie z doświadczeniem kulinarnym.

 • Jeśli książka opisuje konkretne miejsca, spróbujcie odwiedzić je samodzielnie lub zorganizujcie wycieczkę związaną z fabułą.

 • Po przeczytaniu książki zastanów sie z dzieckiem, jak mogłaby się zakończyć inaczej. Napisz alternatywne zakończenie lub rozmawiaj z innymi o różnych możliwościach.

 • Można pozbywać się przeczytanych książek, zostawiając je w miejscach publicznych, aby inni mogli je znaleźć i przeczytać. Możesz razem z dzieckiem dołączyć do społeczności Bookcrossing, aby śledzić podróż książek.

 

Jakie są korzyści z czytania książek przez dziecko?

 

 • Rozwój językowy

  Czytanie wspomaga rozwój językowy dziecka, pomagając mu zrozumieć strukturę języka, słownictwo i gramatykę. Dzieci, które wcześnie słyszą różnorodne słowa i zdania mają zazwyczaj lepsze umiejętności językowe w przyszłości.

 • Stymulacja mózgu

  Czytanie wspomaga rozwój mózgu dziecka poprzez aktywowanie różnych obszarów mózgu odpowiedzialnych za myślenie, wyobraźnię i pamięć.

 • Wyobraźnia i kreatywność

  Książki są pełne kolorowych obrazów, ciekawych postaci i fantastycznych historii, co rozwija fantazję i kreatywność dziecka.

 • Budowanie więzi

  Czytanie to doskonała okazja do spędzania czasu z dzieckiem i budowania silnej więzi emocjonalnej. Dziecko kojarzy czytanie z przyjemnością i bliskością rodzica.

 • Rutyna snu

  Czytanie przed snem może stać się częścią codziennej rutyny snu, co pomaga dziecku zrelaksować się i przygotować do snu.

 • Rozwój społeczny

  Książki często poruszają tematy społeczne, ucząc dzieci o relacjach międzyludzkich, empatii i zrozumieniu różnych perspektyw.

 • Nauka zasad czytania

  Nawet jeśli dziecko jeszcze nie rozumie treści książki, samo patrzenie na obrazy, słuchanie dźwięków i obecność rodzica uczą je podstawowych zasad czytania.

 • Rozwój umiejętności pisania i czytania

  Dzięki książkom dziecko szybciej wykazuje zainteresowanie literami, w rezultacie łatwiej jest na późniejszym etapie rozwoju wprowadzić dziecko do nauki czytania i pisania.

 • Redukcja stresu i poprawa nastroju

  Czytanie może być formą relaksu. Wchodzenie w świat fikcyjny może pomóc w redukcji stresu i poprawie samopoczucia u dziecka.