Ćwiczenia wnioskowania przez analogię

Dostępny
Indeks
704064
Twój rabat 13% (7,10 zł)
Cena
Cena 47,80 zł 54,90 zł
- +

Opis

Ćwiczenia wnioskowania przez analogię

 

Dane produktu:

Analogia to metoda rozumowania, w której szuka się tych samych relacji w różnych sytuacjach, bądź stosuje się te same schematy rozumowania w odmiennych warunkach. Analogia ułatwia transfer (przenoszenie)  wiedzy i szczegółowych rozwiązań z jednego problemu na drugi, a nawet z jednej dziedziny na zupełnie inną. Obok kategoryzacji analogia stanowi istotny wymiar rozwoju intelektualnego człowieka.

Myślenie przez analogię warunkuje skuteczne uczenie się odmiany wyrazów i umiejętność budowania zdań gramatycznie poprawnych, przyswajanie reguł społecznych i ich stosowanie w kontaktach indywidualnych i grupowych. Ponieważ myślenie przez analogie wymaga:

- dostrzeżenia relacji
- dostrzeżenia różnic
- dokonania analizy
- odkrycia reguły
- wykorzystania reguły

jest ono przede wszystkim zależne od funkcji lewej półkuli mózgu. Ćwiczenia rozumowania przez analogię powinny być prowadzone w przypadkach zaburzeń komunikacji językowej, zakłóceń uwagi i koncentracji oraz w sytuacji specyficznych trudności w czytaniu i pisaniu.

W zależności od zastosowanego materiału analogie można podzielić na: atematyczne (abstrakcyjne), tematyczne, językowe (na materiale werbalnym). Pomoc "Ćwiczenia wnioskowania przez analogię" składa się z szesnastu tablic. Do każdej z nich przypisane są trzy obrazki, spośród których należy wybrać ten, który pasuje w puste miejsce na tablicy. Każda tablica ilustruje jedną regułę, którą dziecko musi zaobserwować na podstawie dwóch par obrazków i zastosować w odniesieniu do trzeciej pary. Tablice różnią się trudnością – dla każdego dziecka trudność analogii jest warunkowana przede wszystkim doświadczeniem.

 

Galeria

Szczegóły

  • Indeks 704064
  • Wydawnictwo Centrum Metody Krakowskiej
  • Autor Jagoda Cieszyńska
  • EAN 2900000007505

Dodaj opinię

Napisz opinię o produkcie: Ćwiczenia wnioskowania przez analogię