Dziecięca fascynacja dinozaurami. Jak rozwijać u dziecka zainteresowania nauką i wiedzą w formie zabawy?

Dziecięca fascynacja dinozaurami. Jak rozwijać u dziecka zainteresowania nauką i wiedzą w formie zabawy?

 

Zabawa dziecka związana z tematem dinozaurów może być ciekawym i doskonałym sposobem na rozwijanie zainteresowań z wielu dziedzin naukowych np: paleontologii, geologii, biologii i innych. Ze względu na ciekawy wygląd i rozmiar dinozaurów, większość dzieci przechodzi lub przeszło już etap fascynacji światem tych wyjątkowych gatunków zwierząt. Jest to wspaniała okazja dla rodziców, aby wykorzystać tę pasję na rozwijanie ciekawości, zamiłowania do nauki i wiedzy u dziecka.

 

W jaki sposób można wspierać u dziecka fascynację dinozaurami?


Budowa makiet dinozaurów - pomóż dziecku zbudować makietę dinozaura z plasteliny, modeliny lub papieru. Możecie razem przejrzeć książki lub sprawdzić w internecie, aby dowiedzieć się, jakie cechy charakteryzują dany gatunek dinozaura i starać się odwzorować je w makiecie. To świetny sposób na naukę o anatomii dinozaurów.

Poszukiwanie skamieniałości - jeśli macie dostęp do obszarów geologicznych, gdzie można znaleźć skamieniałości, wybierzcie się na wyprawę w poszukiwaniu dinozaurzych śladów. To doskonała okazja do nauki o paleontologii i historii Ziemi. Do odkrywania skamieniałości dinozaurów posłużą też zabawki, które zawierają bryłę, w której ukryte są części szkieletu dinozaura.

Zabawy w poszukiwanie ukrytych dinozaurów - przygotuj "ekspedycję paleontologiczną" w domu lub ogrodzie. Ukryj małe plastikowe lub gumowe dinozaury i niech dziecko odkrywa je, tworząc mapy i notatki na temat każdego znaleziska.

Gry planszowe, puzzle i książki edukacyjne - warto przejrzeć dostępne na rynku zabawki, które pomogą w rozwoju zainteresowań, istnieje wiele gier i książek na temat dinozaurów, które łączą zabawę z nauką. Wybierzcie takie, które odpowiadają wiekowi i zainteresowaniom dziecka.

Kolekcjonowanie i tworzenie katalogów - pomóż dziecku stworzyć kolekcję plastikowych dinozaurów lub innych gadżetów z nimi związanymi. Następnie stwórzcie razem katalog z informacjami o każdym eksponacie, takimi jak gatunek, okres w jakim żył i inne ciekawostki.

Wizyty w muzeach i ogrodach zoologicznych - muzea paleontologiczne i ogrody zoologiczne często organizują wystawy dinozaurów. To świetna okazja, by pokazać dziecku prawdziwe skamieniałości i modele dinozaurów.

Przygotowanie prezentacji - zachęć dziecko do przygotowania krótkiej prezentacji na temat swojego ulubionego dinozaura. Pomóż mu zbierać informacje i tworzyć plakaty lub prezentacje multimedialne, które może później zaprezentować rodzinie lub przyjaciołom.

Nauka poprzez gry komputerowe - wiele edukacyjnych gier komputerowych i aplikacji mobilnych pozwala na eksplorację świata dinozaurów. Wybierzcie takie, które oferują zarówno zabawę, jak i naukę.

Eksperymenty naukowe - wspólnie przeprowadzajcie proste eksperymenty naukowe, które pozwalają zrozumieć niektóre aspekty życia dinozaurów, na przykład jak działały ich kości czy jakie mogły mieć ubarwienie.

Zabawki i materiały edukacyjne o dinozaurach, które pomagają rozwijać pasję i ciekawość u dziecka

 

 • Zestawy skamieniałości - Zestawy skamieniałości dinozaurów to zbiór różnych skamieniałości, które pochodzą od dinozaurów. Taki zestaw może być używany do nauki, kolekcjonowania lub edukacyjnych celów. Zabawa polega na złożeniu fosforyzującego efektownego szkieletu. Zestaw pozwoli dziecku przenieść się do fascynującego świata dinozaurów.

  W naszej Księgarni Edukacyjnej MAC możesz zobaczyć kilka zestawów z tej serii: Zestaw Skamieniałości T-REX Fluorescencyjny, Zestaw Skamieniałości Mamut Fluorescencyjny, Zestaw Skamieniałości Welociraptor, Zestaw Skamieniałości czaszka, Zestaw Skamieniałości Triceratops Fluorescencyjny

 • Gry i Puzzle - Puzzle rozwijają też wiarę we własne możliwości, ćwiczą sprawność manualną dłoni i cierpliwość. Gry planszowe z tematyką dinozaurów są popularne wśród fanów prehistorycznych stworzeń, gry oferują różnorodne doświadczenia rozgrywki, od strategicznych wyzwań po przygodowe opowieści rozwijając zamiłowanie do odkrywania świata i zdobywania wiedzy.

  Zobacz: Puzzle 200 elementów Drapieżne dinozaury oraz Puzzle 160 elementów Super Shape XL Niezwykłe dinozaury

 • Książki edukacyjne o dinozaurach - Czytanie książek o dinozaurach może być wspaniałą okazją do spędzania czasu razem z dziećmi, a przy okazji wzbudzenia w dziecku zainteresowanie nauką i wiedzą. Książki o dinozaurach są szeroko dostępne w różnych formatach i poziomach trudności, co oznacza, że mogą dostosować się do potrzeb różnych grup wiekowych i poziomów wiedzy. Historie o dinozaurach i ich świecie przedstawione w książkach mogą rozwijać wyobraźnię czytelników i zachęcać do kreatywnego myślenia.

  Ciekawą i efektowną pozycją wśród książek, dzięki której dzieci mogą odkrywać prehistoryczny świat w kalejdoskopie kolorowych barw jest Gabinet dinozaurów. Każda z kolorowych ilustracji skrywa w sobie trzy „warstwy”, obejrzysz je przez kolorowe filtry dołączone do książki.

 • Quizy o tematyce Dinozaury - quizy wiedzy o dinozaurach dostarczają informacji na temat prehistorycznych stworzeń. Wśród zabawek istnieje wiele rodzajów quizów dotyczących dinozaurów, obejmujących różne obszary, takie jak ich gatunki, epoki, fizjologia, czy geografia ich znalezisk. Odpowiadanie na pytania quizowe wymaga myślenia logicznego i rozwiązywania problemów, co rozwija umiejętności myślenia krytycznego. Istnieje wiele różnych zabawek z quizami dinozaurów, które można dostosować do wieku i poziomu zaawansowania dziecka, możemy polecić np. Quiz Dinozaury i Człowiek Pierwotny.

 • Klocki i figurki dinozaurów - klocki i figurki dinozaurów to popularne zabawki, cieszące się dużą popularnością wśród dzieci, które lubią kolekcjonować i budować. Klocki i figurki dinozaurów pozwalają dzieciom na tworzenie własnych scenariuszy i opowieści, co rozwija ich wyobraźnię i twórczość. Klocki i figurki mogą być używane do zabawy w grupie, co sprzyja interakcji społecznej i budowaniu pozytywnych relacji z rówieśnikami.

  Z ciekawej serii figurek "Nagły atak" możemy wyróżnić: Figurka dinozaur Nagły atak Herrerasaurus" inspirowaną filmem "Jurassic World Dominion”, figurki z tej serii mają pojedynczą funkcję ataku, ruchome punkty oraz realistyczny wygląd. Dinozaura można ożywić dzięki rzeczywistości rozszerzonej. Wystarczy zeskanować kod tropiący w bezpłatnej aplikacji Jurassic World Facts App za pomocą kompatybilnego smartfona/tabletu (z Androidem lub iOS, nie znajduje się w zestawie), aby odkryć funkcje i gry w rzeczywistości rozszerzonej. 

 • Zabawki plastyczne - wśród zabawek plastycznych, możemy znaleźć zdrapywanki, malowanki oraz masy plastyczne. Dzieci z duszą artystyczną chętniej będą pogłębiać swoje zainteresowania tworząc piękne prace, a do tego mogą posłużyć takie zabawki jak np. Zestaw kreatywny do zdrapywania Dinozaury, Zestaw zdrapywanek Dinozaury oraz Hey Clay masa plastyczna Dinozaury.

 

Sprawdź: Wszystkie zabawki dotyczące dinozaurów w naszej Księgarni Edukacyjnej MAC